متعلقات اضافی و مفید سمعک


متعلقات اضافی
و
مفید سمعک

شارژر     (Charger) 

كاربرانی كه نگران اتمام باطری سمعك در شرایط مهم هستند (مثلا فردی كه جلسه مهمی دارد و نگران اتمام باطری و خاموش شدن سمعك است) می‌توانند از این قابلیت استفاده نمایند. گروهی خاص از سمعك‌های پشت گوشی مانند تلفن همراه ، این امكان را دارند كه بعد از6-5 ساعت شارژ، یك روز تمام كار كنند. همچنین شارژرها دارای خاصیت رطوبت زدایی می‌باشند كه رطوبت سمعك را خشك كرده و عمر سمعك را افزایش می‌دهد.

ریموت كنترل (Remote Control) 

جهت سهولت استفاده از سمعك‌ها ، برخی از سمعك‌ها می‌توانند با ریموت كنترل كار كنند. ریموت كنترل جزو لوازم جانبی سمعك‌ها بوده و فقط در صورت سفارش در اختیار كاربر قرار می‌گیرد. همه ریموت كنترل‌ها دارای دكمه تغییر ولوم (كم و زیاد كردن صدا) و دكمه تغییر برنامه می‌باشند. برخی از ریموت كنترل‌ها دارای كلیدی هستند كه می‌توانند زیروبمی صدا را تغییر یا میزان مصرف باطری سمعك و بعضی اطلاعات مفید در خصوص كاركرد سمعك را بر روی صفحه نمایشگر خود نشان دهند. شكل و اندازه‌ی این ریموت‌ها به گونه‌ای است كه كاربر به راحتی می‌تواند آنها را داخل جیب خود قرار داده و مانند تلفن همراه حمل و جابجا نماید.

تجهیزات بلوتوث (Bluetooth’s BLU RCU)

جهت استفاده بهتر از سمعك‌هایی كه دارای فن‌آوری بلوتوث می‌باشند تعدادی تجهیزات اختیاری بلوتوث جهت سهولت استفاده از سمعك و لوازم الكترونیكی و كامپیوتری مانند تلفن همراه، ضبط صوت، كامپیوتر، پخش موسیقی قابل حمل، تلویزیون و ... به بازار ارایه شده‌اند. قسمت فرستنده این تجهیزات با اتصال به وسیله الكترونیكی مورد نظر از طریق كابل رابط ارتباط مستقیم بی‌سیم بین سمعك و وسیله الكترونیكی مورد نظر را فراهم می‌نمایند. كاربر سمعك همچنین می‌تواند از طریق كنترل از راه دور ویژه بلوتوث بطور همزمان چند وسیله الكترونیكی را كه دارای فرستنده بلوتوث می‌باشند كنترل و ارتباط بین آنها و سمعك را سریعا فراهم نماید.

تجهیزات اف‌ام (FM Wireless system)

این تجهیزات معمولا جهت استفاده و آموزش كودكان كم شنوا در محیط‌های آموزشی، گفتار درمانی و حتی منزل استفاده می‌شوند. تجهیزات اف‌ام از دو قسمت فرستنده و گیرنده تشكیل شده‌اند. قسمت كوچك و مینیاتوری گیرنده به سمعك پشت گوشی كودك وصل می‌باشد و قسمت فرستنده كه به منبع صوتی یا در دست آموزگار می‌باشد صدای منبع صوتی یا آموزگار را از طریق سمعك به صورت بی‌سیم به گوش كودك می‌رساند. این تجهیزات از مهم‌ترین و موثرترین تجهیزات آموزشی و گفتار درمانی جهت كودكان می‌باشند كه تاثیر بسزایی در رشد و تكامل دانش شنیداری و گفتاری كودك دارند.

  • لوازم نگهداری و مراقبت از سمعك

سمعك‌ها مانند سایر لوازم و تجهیزات الكترونیكی به منظور حفظ كارایی وعملكرد صحیح‌شان نیازمند مراقبت ، سرویس و نگهداری می‌باشند. مسلماً عدم مراقبت و سرویس روزانه صحیح  این وسیله مینیاتوری الكترونیكی حساس ، راندمان و طول عمر مفید آن را به طور محسوسی كاهش می‌دهد. به منظور حفظ كیفیت و طول عمر مفید سمعك‌ها لوازم نگهداری و مراقبت سمعك به صورت بسته‌های استاندارد یا اختیاری توسط شركت‌های سمعك‌سازی به بازار عرضه شده‌اند كه مصرف‌كنندگان سمعك با خریداری و بكارگیری این لوازم به طور صحیح ، كارایی سمعك خود را در حد استاندارد حفظ می‌نمایند. با در نظر گرفتن قیمت سمعك ، قطعات و هزینه تعمیرات آن مسلماً استفاده از این تجهیزات نتیجه اقتصادی مثبتی را برای مصرف‌كنندگان سمعك در بر خواهد داشت.